Pamięci “Męczenników z Tolpuddle”

ObrazekPewnego słonecznego dnia 24 lutego 1834 roku, na pewnej farmie w Dorset, w małej wiosce Tolpuddle, rolnik George Loveless szykował się do wyjścia do pracy. Jako, że sam nie posiadał ziemii, pracował on na farmie bogatego posiadacza ziemskiego. Żegnał się George z żoną Betsy i trójką dzieci, nie wiedząc że nie zobaczy ich przez następne trzy lata.

George wraz z pięcioma innymi robotnikami – jego bratem James’em, James’em Hammetem, James’em Brine, Thomas’em Standfield’em i synem Thomasa – John’em – został aresztowany i oskarżony o udział w nielegalnym sprzysiężeniu. Prawdą jednak było to, że według władz i właścicieli ziemskich ich prawdziwą zbrodnią było założenie związku zawodowego w proteście przeciwko obniżeniu płac o sześć szillingów tygodniowowo – co było już trzecią obniżką płac w ostatnich kilku latach.

W głowach właścicieli ziemskich, magnatów i przedstawicielach władzy żywe były wciąż obrazy powstania chłopskiego z 1830 roku – zwanego „Swing Rebellion”, a także strach przed buntami, które mogą wpłynąc na upadek monarchii jak to miało miejsce podczas rewolucji francuskiej nie tak dawno temu. Władzę w porozumieniu z właścielami ziemskimi miały gasić w zarodku każdą zorganizowaną formę protestu. Tak też postanowił zrobić lokalny dziedzic James Frampton, kiedy dowiedział się że Loveless i jego koledzy zakłądają związek.

Obrazek

“Męczennicy z Tolpuddle”

Robotnicy rolni spotykali się zazwyczaj pod dużym drzewem – Jaworem, albo na piętrze w domu Thomasa Standfield’a. Mężczyźni w obawie o swoję bezpieczeństwo postanowili utżymać założenie związku w tajemnicy, co było głównym argumentem oskarżycieli sugerujących założenie spisku pzreciwko władzy. W konsekwencj doprowadziło to do zsyłki oskarżonych do kolonii karnej w Australii na 7 lat. Wieść o uwięzieniu chłopów z Tolpuddle rozpierzła się po całym kraju. W Anglii tego okresu budziła się już świadomość klasowa i poczucie solidarności pomiędzy robotnikami. W obronie uwięzionych z Tolpoddle przez Londyn przetoczyła się wielka demonstracja w ich obronie, a w całym kraju zebrano 800 000 podpisów o ich ułaskawienie i przedstawiono je na posiedzeniu parlamentu. Wszyscy zdawali sobie sprawę czym są zsyłki do australijskich kolonii. Warunki jakie tam panowały były straszliwe i niewielu żywych wracało po zakończeniu kary.

W więzieniu George Loveless napisał słowa, które zainspirowały innych i do dzisiaj goszczą na związkowych bannerach: „Rzuciliśmy hasło: WOLNOŚĆ, Będziemy, będziemy, będziemy WOLNI!!”. Rząd ogłosił wyrok i oskarżeni o spisek zostali zesłani do Nowej Południowej Walii w Australii. Skutych w łańcuchy, zaciągnięto do statków przewożących więźniów w porcie Portsmouth. Statki te przewożące po 500 – 600 więźniów były siedliskiem chorób i na miejsce zsyłki wielu więźniów nie docierało. Sama podróż był już wielkim okrucieństwem, brutalne traktownie więźniów i horror jaki przeżyli podczas podrózy zesłańcy z Tolpuddle opisali później na stronicach zebranych wspomnień pod tytułem Horrors of Transportation, opublikowanych po raz pierwszy w 1838 roku. Na miejscu, skierowani zostali do przymusowych robót na farmie bogatego właściciela ziemskiego, gdzie w tragicznych warunkach dzielili los wielu zesłańców z Europy.

Obrazek

Trasa 100 tysięcznej demonstracji w Londynie o uwolnienie zesłańców

Tak surowe potraktowanie niewinnych żadnej zbrodni ludzi zmobilizowały związkowców, robotników i chłopów do aktywnego działania. Rozpoczęła się wielka kampania o ich uwolnienie. Już 24 marca 1834 roku, w miesiąc po ich aresztowaniu na wezwanie Roberta Owen’a – jednego z założycieli ruchu spółdzielczego – odbyło się Walne Zgromadzenie Klas Pracujących (Grand Meeting of the Working Classes), na które przybyło ponad 10 000 ludzi. Dyskutowano tam przede wszystkim o rozpoczęciu kampanii na rzecz uwolnienia aresztowanych w Tolpuddle i skutecznej metody działania przeciwko właścicielom i ich rządowym sojusznikom. W niecały miesiąc później w Londynie odbyła się wielka demonstracja na którą przybyło ponad 100 000 osób, gdzie nie mogło oczywiście zabraknąć Roberta Owen’a. Wielka, głośna demonstracja ruszyła z King’s Cross w kierunku parlamentu. Protestujący nieśli wielkie bannery nowopowstałych związków, a także olbrzymią zawierającą ponad 800 tyś. podpisów petycję o uwolnienie aresztowanych. W obawie o bezpieczeństwo rząd wystawił na ulicę wojsko i artylerię a także 5000 policjantów. Kiedy demonstracja dotarła pod parlament rząd odmówił przyjęcia petycji. To tylko zmobilizowało związkowców w całym kraju do działania. Nowe związki zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, demonstracje i petycje o uwolnienie szóstki z Tolpuddle zalewały magistraty. Rząd nie mógł dalej ignorować problemu. 14 marca 1836 roku ogłosił całkowite ułaskawienie i oficajlny pardon dla jak ich nazwano w Anglii – „Męczenników z Tolpuddle”. Podczas ich trzyletniej katorgi ruch związkowy utrzymywał materialnie rodziny zesłańców z dobrowolnych datków chłopów i robotników z całego kraju.

Po powrocie do Anglii 13 czerwca 1837 roku, George Loveless postanowił opublikować pamflet ze wspomnieniami dotyczącymi procesu i zesłania pt. The Victims of Whiggery, z którego zyski szły na pomoc rodzinom zesłańców.

radical bock tolpuddle

Radykalny blok pracowniczy w Tolpuddle 2013

Wydarzenia towarzyszące zesłaniu niewinnych farmerów, stały się inspiracją dla wielu pokoleń. Do dziś co roku w Tolpuddle jest organizowany festyn ku pamięci „Męczenników”, na który zjeżdżają się związkowcy z całego kraju, któremu zawsze towarzyszy przemarsz ze związkowymi bannerami przez miasto. Jest on także wyrazem tego, że solidarność pracownicza i pomoc wzajemna istnieje również i w naszym pokoleniu.

Leon Czołg

Więcej informacji na temat tamtych wydarzeń znaleźć można tutaj.

Advertisements
This entry was posted in HISTORIA, KULTURA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Pamięci “Męczenników z Tolpuddle”

  1. Reblogged this on Wessex Solidarity and commented:
    We look forward to seeing our Polish comrades on the Bloc!

  2. Pingback: Pamięci “Męczenników z Tolpuddle” | Hastings Anarchists

  3. Pingback: Pracowniczy festiwal w Tolpuddle 2014 |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s