Pracowniczy festiwal w Tolpuddle 2014

toolpuddle radical17 lipca w małym miasteczku Tolpuddle rozpoczął się wielki festiwal pracowniczy. Jak co roku odbywa się on ku pamięci „Męczenników z Tolpuddle” o których pisaliśmy tutaj. Miasto zostało całkowicie opanowane przez związkowców i pracowników różnych branż. Na mieście pojawiło się dziesiątki stoisk, grała muzyka, a na scenie przemawiały różne postacie związane z ruchem pracowniczym. Festiwal był miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi, gdzie zorganizowano im wiele różnych atrakcji. Dyskusje i debaty dotyczyły wielu współczesnych problemów związanych z gospodarką i wyzyskiem pracowników, jak również sposobów organizacji i metod oporu przeciwko tym praktykom.

1407Tolpuddle349Na głównej scenie przez 3 dni wystąpiło kilkadziesiąt zespołów i muzyków. Odbył się również jednoosobowy musical pt. „Wrong’un” o kobiecie sufrażystce wyreżyserowany i zaprezentowany przez grupę teatralną Red Ladder Theatre Company. W miasteczku namiotowym można było dowiedzieć się wielu rzeczy na temat historii ruchu robotniczego i lewicowego w Wielkiej Brytanii a także o walkach pracowniczych toczonych przez robotników rolnych z Tolpuddle.

1407Tolpuddle299W niedzielę 19 lipca przez miasteczko ruszył marsz, oddano hołd męczennikom z Tolpuddle jak i wszystkim ofiarom walk klasowych. Setki bannerów związkowych, orkiestry pracownicze i przedstawiciele najróżniejszych zawodów przemaszerowali przez ulice jednocząc się we wspólnej walce. Jak i w zeszłym roku nie zabrakło również sporego bloku anarchistycznego pod nazwą Radical Workers Block, który podczas całego festiwalu miał swoje stoiska i wykłady. Po marszu odbyła sięrównież dla zainteresowanych wycieczka historyczna śladami dawnych wydarzeń związanych z miasteczkiem. Podczas festiwalu oddano również cześć zmarłym w tym roku działaczom związkowym Bob’owi Crow i Tonny’emu Benn.

1407Tolpuddle293Festiwal w Tolpuddle był wielkim sukcesem, przez te trzy dni przewinęło się tysiące ludzi zainteresowanych walkami pracowniczymi, którzy mogli spędzić ten czas na poznaniu się nawzajem, na dyskusjach i wymianie poglądów, czy posłuchaniu wspólnie muzyki. Następny festiwal odbędzie się za rok, a w międzyczasie jego uczestnicy spotkają się zapewne na demonstracjach, pikietach czy okupacjach co zapewne przyniesie nam „gorąca” jesień w Wielkiej Brytanii.

Advertisements
This entry was posted in KULTURA, WALKA KLAS and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s