Londyn: Class War blokuje most Tower Bridge w proteście przeciwko klasowej segregacji

mostCWPodczas ostatniej pikiety Class War’u jaka odbyła się w ubiegły czwartek – 19 lutego pod niesławnym budynkiem No.1 Commercial Street, organizatorzy zmienili dotychczasowy scenariusz pod jakim odbywały się poprzednie akcje. Oczywiście nie zabrakło przemówień przez tubę, rac, czy chóralnych okrzyków zgromadzonych. Dodatkową atrakcją były pochodnie i widły z jakimi przyszli demonstranci na wezwanie Class War’u – aby dosadniej pokazać ludowy gniew jaki narasta wśród mieszkańców stolicy.

Planowo pikieta jak zapowaiadano wcześniej miała się przenieść pod budynek nowo budowanego apartamentowca przy No.1 Tower Bridge, który również wprowadził podział w udostępnianiu przestrzeni budynku dla bogatych i biednych. Przemarsz pod ten budynek nie obył się bez niespodzianek, kiedy grupa około 40 anarchistów i działaczy/ek lokatorskich zajęła i zablokowała pas ulicy przekształcając stacjonarną pikietę w ruchomą manifestację pełną pochodni, transparentów i gniewnych okrzyków. Pomimo obecności policji, ku zdziwieniu samych demonstrantów, nie doszło do zakłócenia przemarszu. Demonstranci po jakimś czasie dotarli do mostu Tower Bridge, gdzie postanowiono zająć całą jego szerokość  i zablokować na nim ruch. Jak postanowiono tak zrobiono i manifestanci zajęli całą szerokość mostu. Wygłoszono przemówienia, w których głównie oberwało się bankierom, władzy i magnatom spekulującymi nieruchomościami. Pomimo zablokowaniu ruchu, wielu mieszkańców Londynu okazało manifestantom swoje poparcie. Tu również odbyło się bez interwencji policji.

Z mostu pomaszerowano pod No.1 Tower Bridge. Pod samym budynkiem demonstrantów zaskoczyłą ilość prywatynych ochroniarzy, tajniaków i mundurowych policjantów z psami broniących budynku ramię w ramię. Budynek był szczelnie przez nich otoczony – prawdopodobnie spodziewano się podobnego aktu symbolicznej okupacji jaki nastąpił kilka tygodni wcześniej. Podobnego scenariusza możemy się spodziewać w następny czwartek, gdyż nie zapowiada się na to aby Class War wraz z aktywistami/kami lokatorskimi złożyli broń.

This entry was posted in ANARCHIZM, PROTESTY, WALKA KLAS and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s