Londyn: Manifestacja bezdomnych

HomelessMarchSetki osób okupowało ulice i powodowało komunikacyjny chaos w centrum Londynu w środę 17 kwietnia, podczas największej w historii manifestacji bezdomnych – pod nazwą “March for the Homeless”. Na marszu zebrało się ponad 500 osób, wśród których większość stanowili obecni i byli bezdomni, aktywiści lokatorscy, skłotersi i anarchiści. Tłum zgromadził się przed siedzibą premiera przy Downing Street, gdzie rozstawiono kuchnie ludową rozdającą darmowe posiłki. Wkrótce protest przeniósł się pod Whitehall, gdzie spontanicznie zaczęto okupować ulicę wielkim banerem – ” No More Deaths On Our Streets”.

Policja zaczęła straszyć blokujących konsekwencjami, lecz demonstracja zajęła pas ulicy i marsz ruszył w kierunku parlamentu. Podczas trasy odwiedzono tylnie wejście do siedziby premiera (od strony St. James Park), by ruszyć na bramę do parlamentu. Tu na szybko sformowana linia sił policyjnych zablokowała drogę demonstrantom. Marsz był daleki od rozwiązania. W przemowach poruszono kwestie braku mieszkań przy jednoczesnych spekulacjach nieruchomościami i utrzymywaniu przez lata pustostanów, których w Londynie jest tysiące, tylko po to by “zamrażać” inwestycje. Korupcja i machinacje elit biznesowo – politycznych stoją w całkowitej opozycji do potrzeb “zwykłych” mieszkańców Londynu.

Spontanicznie postanowiono przenieść protest pod okupowany przez skłotersów budynek – Pall Mall – w luksusowej dzielnicy miasta, którego eksmisja przez komorników i policję odbyła sie tego ranka. Pod budynkiem czekali już prywatni ochroniarze. Podczas przemówień i okrzyków jeden z ochroniarzy uderzył jednego z uczestników protestu i został obezwładniony przez swoich kolegów i odprowadzony z dala od protestu. Marsz ruszył przez Piccadilly, gdzie urządzono chwilowy sitting, by przejść dalej w turystyczne rejony Soho pełne przechodniów. Na zakończenie marsz ruszył w nowo okupowane miejsce w centrum Londynu, które działacze lokatorscy i skłotersi zajęli w ten sam dzień po eksmitowaniu ich z budynku Pall Mall. Z okien marsz został gorąco przywitany wiwatami i dzwiękami muzyki.

buckhouse1Niestety smutnym wydarzeniem było aresztowanie jednego ze znanych aktywistów lokatorskich przez policję bez żadnego powodu. Jest to kontynuacja prób zastraszenia działaczy lokatorskich, skłotersów i przeciwników gentryfikacji w Londynie i innych miastach UK. Niedawno byliśmy świadkami cotygodniowych aresztowań podczas protestów Class War’u przeciwko “drzwiom dla bogatych”, aresztowania działaczki lokatorskiej Jasmine z grupy samotnych matek Focus E15, czy brutalnych ataków policji na okupujących pustostany w dzielnicy Aylesbury. Na szczęście walki lokatorskie rozszerzają się na cały Londyn, gdzie możemy zaobserwować coraz więcej akcji i działań przeciwko procesom gentryfikacji miasta.

This entry was posted in PROTESTY, WALKA KLAS and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s