Liverpool: Anarchiści zamienili bank w noclegownie dla bezdomnych

liverpool-eviction-resistance-400x306Około dwa tygodnie temu anarchiści i skłotersi występujący pod nazwą “Love Activists” zajęli opuszczony budynek należący niegdyś do Banku Anglii w centrum Liverpoolu. Zajęty budynek zamieniono w noclegownie dla bezdomnych. Pomieszczenia banku zamieniono w pomieszczenia użytkowe z miejscami na nocleg, działającą kuchnią, warsztatami etc. Od samego początku aktywiści otrzymali wielkie wsparcie od mieszkańców miasta jak i samych bezdomnych, którzy od razu zaczęli korzystać z pomieszczeń przy jednoczesnym zaangażowaniu w utrzymanie ich w pełnej funkcjonalności.

Niestety problemy bezrobocia i bezdomności w Liverpoolu nie interesują lokalnych władz, a wręcz odwrotnie, od początku policja na rozkaz rady miasta nękała skłotersów i bezdomnych. Budynek, który niegdyś był siedzibą Narodowego Banku Anglii, trafił w ręce anonimowego prywatnego inwestora, który od jakiegoś czasu próbuje sprzedać własność poprzez agencję nieruchomości Mason Owen. Jest to o tyle ironiczna sytuacja, że miasto Liverpool ucierpiało bardzo mocno podczas kryzysu finansowego wywołanego przez chciwych spekulantów i bankierów, a władze lekką ręką ratowały banki z pieniędzy podatnika. Wiele osób straciło pracę mieszkania i pozostało bez środków do życia.

liverpool“Love Activists” już kilkakrotnie uniknęli eksmisji przez policję. Otrzymywali nakaz opuszczenia budynku w ciągu 24 godzin, co oczywiście zostało zignorowane. Dwa dni temu duże siły policyjne pojawiły się przed budynkiem i okupujących straszono użyciem przemocy. W międzyczasie coraz więcej mieszkańców miasta zaczęło przynosić do budynku dary dla bezdomnych w geście solidarności. Wczoraj kolejna próba eksmisji została powstrzymana przez stanowczą postawę okupujących, którzy nie dają się zastraszyć kolejnymi nakazami sądowymi i policyjną przemocą.

Postulaty okupujących można przeczytać na stronie rabble.org.uk

Advertisements
This entry was posted in ANARCHIZM, PROTESTY, WALKA KLAS and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s