Wielka Brytania: Mamy socjalizm dla bogatych!

corpWellJak podają oficjalne media, rocznie wielki biznes otrzymuje z kieszeni podatnika 93 miliardy funtów. Według analiz przeprowadzonych przez dziennik The Guardian – działania rządu w postaci ukrytych subsydiów, bezpośrednich grantów i zwolnień z podatków skutkują tym, że wielkie korporacje dostają rocznie od przeciętnej rodziny płacącej podatki ponad 3500 funtów, co daje ogromną liczbę 93 miliardów funtów z kieszeni podatnika. Jak podaje dziennik największe granty otrzymały firmy, które wcześniej były zwolnione z płacenia podatków lub płaciły minimalny podatek korporacyjny.

Na szczycie listy znalazły się takie giganty jak Amazon – który znany jest w Europie z wyzysku i oszukiwania własnych pracowników, czy producenci samochodów jak Nissan i Ford. Zgrywa się to ładnie ze słowami wypowiedzianymi przez premiera Davida Camerona, który widzi Wielką Brytanię jako: “najbardziej otwarty, życzliwy i przyjazny biznesowi kraj na świecie”.

graffitigovJest to o tyle tragi – komiczne, że rząd ciągle mówi o zaciskaniu pasa i o koniecznych cięciach budżetowych. W dniu dzisiejszym przedstawiany jest nowy budżet rządu, w którym cięcia benefitów uderzą w 13 milionów rodzin mieszkających na wyspach, a budżet socjalny zostanie zmniejszony o 12 miliardów funtów. Według analityków nowego budżetu z Institute for Fiscal Studies planowanie zwiększenia minimum krajowej to tylko zasłona dymna, gdyż w ogólnym rozrachunku przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii korzystający z dodatków socjalnych, czy kredytów podatkowych (Working Tax Credit) straci około 1000 funtów rocznie, a wielu bezrobotnych czy niepełnosprawnych korzystających z benefitów pozostanie bez środków do życia.

Przypomnieć warto, że korporacje takie jak Amazon, w 2012 roku były jawnie atakowane w brytyjskim parlamencie za unikanie płacenia należnego podatku, przy jednoczesnym wsparciu finansowym z kieszeni podatnika na budowanie nowych centrów dystrybucji na kwotę 16,5 miliona funtów. Amazon który bezwzględnie wykorzystuje pracowników i represjonuje za działalność związkową min. w Niemczech i w Polsce, nie ponosi żadnych konsekwencji za unikanie podatków czy represje związkowe – wręcz jest nagradzany przez rząd brytyjski nowymi subsydiami.

grafcaptalIdealnie do tej sytuacji pasuje stwierdzenie, że kapitalizm to socjalizm dla bogatych, a koalicja rządu i korporacji doskonale dogadza sobie wzajemnie, mając resztę społeczeństwa w dalekim poważaniu.

Więcej o bieżących walkach pracowników Amazona w Polsce i Niemczech można przeczytać tutaj. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza w którym zorganizowani są pracownicy centrów dystrybucyjnych w Amazonie wydaje również biuletyn “Głos załogi Amazona” w którym można dowiedzieć się więcej na temat konfliktu pomiedzy pracownikami a zarządem.

This entry was posted in WALKA KLAS and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s