Dover: Rasistowski marsz i antyfaszystowska blokada

afn doverOd początku kryzysu imigracyjnego w Europie skrajna prawica dostała wiatru w żagle. Jadąc na atmosferze strachu wykreowanej przez media głównego nurtu i polityków, wszelkiego rodzaju skrajnie prawicowe popłuczyny wybrały sobie Dover jako główny cel swojej aktywności. Britain First, National Front, EDL i reszta- wszyscy oni zaczęli często pojawiać się w ostatnim czasie w tym małym portowym miasteczku. Przełożyło się to od razu na wzrost agresji i szykan wobec osób prowadzących działalność antyrasistowską i pomagających imigrantom, takimi jak Folkestone United.

Bojowi antyfaszyści już wcześniej odwiedzali Dover, aby skrajnie prawicowe szumowiny nie panoszyły się tam bezkarnie. Tym razem miejscowi aktywiści organizujący pomoc dla imigrantów poprosili o pomoc w związku ze zbliżająca się kolejna demonstracją organizowana przez zwyrodnialców. Wiadomo było, że tym razem będzie poważniej, bo główny organizator Paul Pitt i jego grupa South East Alliance mobilizowała na 12 września wszystkich możliwych sojuszników. Ruch antyfaszystowski nie pozostawił tego bez odpowiedzi i zaczął swoja mobilizację.

afn dover2Dzień zaczął się od 150 osobowego bloku miejscowych i ludzi z Anti Fascist Network, którzy zebrali się w Pencester Gardens, formując się za dużym banerem z napisem „otworzyć granice, wykopać faszyzm” . Szybko zajęto miejsce zbiórki faszystów pod Castle Inn. Kilkunastu obecnych na miejscu zwyrodnialców uciekło do pubu, który został obstawiony przez policję troszczącej się o dobro swoich podopiecznych. Niedługo później na miejscu pojawiła się główna grupa faszystów licząca około 200 osób, która usiłowała usunąć antyfaszystów z miejsca swojej zbiórki rzucając butelkami i kamieniami. Ci odpowiedzieli podobnie i po krótkim czasie policja odepchnęła prawicowców. Po krótkim czasie naziole obeszli pub naokoło (albo zostali tamtędy poprowadzeni przez policję, trudno teraz dojść) i zaatakowali antyfaszystowska blokadę z drugiej strony. Policyjny kordon został przerwany i doszło do walki wręcz, podczas której faszystów odrzucono, kilku z nich zostało rannych i stracili przy okazji kilka fantów, po czym wycofali się za policyjną linie i zaczęli obrzucać blokadę różnego rodzaju pociskami, co spowodowało trochę obrażeń.

injury2

Jeden z faszystów, który chyba się trochę przeliczył

Po tych starciach policja wzięła antyfaszystów w kocioł, aby umożliwić nazistom rozpoczęcie marszu. Policyjna linia została przełamana śmiałym manewrem i antyfaszystowska grupa pojawiła się ponownie na trasie przemarszu nazioli. Z tego powodu marsz został opóźniony o kolejne 40 minut, po tym jak nie mógł się zacząć o czasie z powodu akcji pod pubem. Ostatecznie policja odzyskała kontrolę i ponownie wzięła antyfaszystów i antyfaszystki w kocioł, przeprowadzając naziolski marsz obok. Ci na moment przerwali policyjne linie, aby zaatakować blokadę, ale ostatecznie stracili chęć do walki i wycofali się z powrotem za kordon, aby stamtąd rzucać po raz kolejny butelkami i cegłami. Po tym wszystkim antyfaszyści i antyfaszystki przemaszerowali zwartą grupą z powrotem do Pencester Gardens i rozeszli się.

brighton afa

Zdobyczna flaga ekipy z Brighton

Jak widać zorganizowana faszystowska przemoc nie przestała być problemem w UK i choć 200 zwyrodnialców po masowej mobilizacji z ich strony to nie jest zbyt imponujący wynik, to jednocześnie warto sobie uświadomić, że kilka lat temu marsz kilkuset jawnych neonazistów ulicami brytyjskiego miasta nie byłby po prostu możliwy i ruch antyfaszystowski wyciąga już z tego wnioski. Bardziej szeroki ruch pomocy uchodźcom musi też sobie uświadomić, to co ludzie z Folkestone United już zrozumieli, że jeśli pozwolimy rasistom na otwarta działalność, to wkrótce może okazać się, że pokojowa działalność antyrasistowska nie będzie po prostu możliwa. Czas zacząć działać razem i powtórzyć zwycięstwa z Brighton czy Liverpoolu, gdzie szeroka mobilizacja społeczna i używanie różnorodnych taktyk doprowadziły do całkowitych porażek skrajnej prawicy.

Walka trwa!

Advertisements
This entry was posted in ANTYFASZYZM, PROTESTY and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Dover: Rasistowski marsz i antyfaszystowska blokada

  1. frontlinews says:

    W ten sam dzień w Londynie w marszu “Refugees Welcome” zorganizowanego przez UAF wzięło udział 50 000 osób

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s