Londyn: Marsz przeciwko eksmisjom

20150919_145424_resizedW sobotę 19 września, redakcja Frontline wzięła udział w “Marszu przeciwko eksmisjom” – zorganizowanego przez aktywistki lokatorskie z grupy Focus E15. Kilkaset osób zgromadziło się w dzielnicy Stratford we wschodnim Londynie, gdzie protestowano przeciwko nasilającym się eksmisjom z mieszkań socjalnych i tragicznej polityce mieszkaniowej serwowanej mieszkańcom Londynu przez lokalne władze. Nie przypadkowo wybrano dzielnicę Stratford jako miejsce marszu. Od kilku lat w tej dzielnicy wielkie firmy deweloperskie wykupują tereny pod luksusowe apartamenty, jednocześnie za zgodą władz eksmitując i wyburzając mieszkania socjalne.

20150919_145317_resizedAktywistki – głównie samotne matki z grupy Focus E15 – na własnej skórze doświadczyły eksmisji z mieszkań socjalnych z Carpenter Estate – osiedla z którego na przestrzeni ostatnich kilku lat wysiedlono tysiące mieszkańców i gdzie ponad 400 mieszkań niszczeje stojac puste.

Marsz przez centrum Stratford w sobotnie południe przyciągnął wielu mieszkańców dzielnicy. Podczas marszu przemawiały zarówno ofiary eksmisji, jak i aktywiści/tki z wielu ugrupowań – min. z grupy Sisters Uncut, która wspomniała o relacjach pomiędzy problemami mieszkaniowymi a przemocą domową. Podczas marszu anarchiści związani z grupą Class War wdarli się do siedziby agencji mieszkaniowej Foxtons – znanej ze spekulacji nieruchomościami i sztucznego zawyżania cen nieruchomości. Okupacja biura agencji spotkała się z ogromnym aplauzem uczestników marszu. Na trasie demonstracji zatrzymano się pod siedzibą rządowego biura zajmującego się bezdomnymi, gdzie zasłonięto wejście do budynku wielkim bannerem i wypunktowano hipokryzję lokalnych urzędów które rzekomo walczą z bezdomnością stworzoną przez własne działania. Oberwało się również Labour Party, przed biurem której opowiedziano o poczynaniach lokalnego council’u znajdującego się w rękach labourzystów, którzy klaborują z wielkim biznesem wykupującym tereny miejskie w dzielnicy Stratford.

20150919_143444_resizedNa koniec marsz zatrzymał się we wspomnianym wyżej osiedlu Carpenter Estate. Rozpoczęły się tu przemówienia mieszkańców, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach i problemach związanych z trudną sytuacją mieszkaniową i eksmisjami, jak również wzywano do aktywności i wzmożonych działań przeciwko gentryfikacji i bezkarności deweloperów.

20150919_144504_resizedPomimo rodzinnego charakteru marszu, był on głośny, odważny i pełen gniewu zdesperowanych ludzi, którzy mogą liczyć tylko na siebie i wzajemną solidarność w walce z działaniami rządu i wielkiego biznesu. Apelowano o wzajemną pomoc i solidarność, jak i wytrwałość w walce, która nie jest niemożliwa do wygrania. Marsz ten zainspirował wiele rodzin, które po raz pierwszy wzięły udział w takim wydarzeniu. Dał im również możliwość głosu i wypowiedzenia się na forum publicznym o swoich doświadczeniach i pomysłach na dalsze działanie. Wszyscy zgromadzeni w zdecydowanym tonie zapowiedzieli kontynuację walki o mieszkania dla wszystkich ludzi.

This entry was posted in PROTESTY, WALKA KLAS and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s