Violet Gibson i nieudany zamach na “Duce”

violet-gibson-assassination-attempt-mussolini-1Siódmego kwietnia 1926 roku, niska, nerwowa piędziesięcio-pięcio letnia irlandka stała niezauważona pośród tłumu zebranego na Piazza Campidoglio w Rzymie. Tłum czekał by przywitać Benito Mussoliniego, który właśnie opuszczał Międzynarodowy Kongres Chirurgów, na którym przemawiał i zachwalał cuda współczesnej medycyny. Kiedy rozsiadał się wygodnie na tylnym siedzeniu swojego samochodu wchłaniając pochlebstwa tłumu, kobieta uniosła pistolet i wystrzeliła w jego kierunku. Dziwnym zrządzeniem losu, w tym samym momencie orkiestra zaczęła grać “Giovinezza” – oficjalny hymn Narodowej Partii Faszystowskiej i Mussolini skierował wzrok na flagę odwracając przy tym głowę. Dwie kule trafiły go w nos, a trzecia ominęła jego głowę o kilka centymentrów. Wzburzony tłum rzucił się na strzelającą kobietę i od linczu uratowała ją policja. Mussolini ociekający krwią, lecz bez poważniejszych obrażeń zdąrzył jeszcze podejść do niedoszłej zabójczyni gdzie wykpił jej umiejętności strzeleckie.

Niedoszła zabójczyni – drobna, siwawa kobieta o imieniu Violeta Albina Gibson – okazała się córką Lorda Ashbourna – lorda kanclerza Irlandii. Urodzona w Dublinie 31 sierpnia 1876 roku, odziedziczyła po ojcu tytuł szlachecki i dorastała w dostatku wraz z siedmiorga rodzeństwem często podróżując pomiędzy Dublinem a Londynem, gdzie była debiutantką na dworze królowej Victorii. Młodość Violeta spędziła na zmaganiu się z chorobami. W wieku 5 lat chorowała na szkarlatynę, pózniej na zapalenie otrzewnej, opłucnej i na różyczkę. Podobno w młodości cierpiała również na napady histerii. Gibson flirtowała z chrześcijaństwem, teozofią i naukami Heleny Bławackiej, gdzie głosiła uniwersalizm i równość pomiędzy wszystkimi istotami. W 1902 Violeta przyjęła katolicyzm.

Violet_GibsonPo śmierci ojca w 1913 roku przeniosła się so Paryża gdzie pracowała dla kilku organizacji pacyfistycznych. W tym roku również poważnie zachorowała na chorobę Pageta – bardzo poważną chorobę układu kostnego. Pomimo problemow ze zdrowiem wytrwale pracowała dla organizacji antywojennych i pacyfistycznych aż do 40 roku życia. Ciągłe problemy ze zdrowiem i wielość operacji jakie przeszła zmusiły ją do powrotu do Londynu. W wieku 46 at dostała załamania nerwowego i została zamknięta na 2 lata w szpitalu dla psychicznie chorych. Po opuszczniu szpitala przeniosła się do robotniczej dzielnicy Rzymu, gdzie była świadkiem olbrzymiej nędzy, szczególnie wśród dzieci. Próbowała popełnić samobójstwo za pomocą strzału z pistoletu, gdzie kula o kilka centymetrów minęła jej serce.

W środę 7 kwietnia 1926 roku, Gibson wyszła z domu w kieszeni ukrywając pistolet marki Lebel RevolverLebel zawinięty w czarną chustę. W drugiej kieszeni miała ciężki kamień, który miał służyć do rozbicia okna samochodu przewożącego Mussoliniego. Miała również kartkę papieru na której napisany był adres siedziby Narodowej Partii Faszystowskiej, gdzie Mussolini miał się pojawić po południu. Violeta udała się na plac, gdzie tłum skandował “Viva Il Duce!” w oczekiwaniu na pojawienie się Benito Mussoliniego. Kiedy pojawił się uśmiechnięty “Duce” wyjęła rewolwer i oddała trzy strzały w jego kierunku. Niestety chybione. Oprócz ran nosa, naczelny wódz wyszedł cało z zamachu. W domu Gibson nie znaleziono żadnej politycznej literatury. Jedynie biblię na nocnym stoliku. Nie można jej było również powiązać z żadnymi podziemnymi organizacjami antyfaszystowskimi. Ona sama nigdy nie wyjawiła swoich prawdziwych motywów dla których chciała zastrzelić przywódcę faszystowskich Włoch. Władzę uznały ją za niepoczytalną i deportowały do Anglii, gdzie została umieszczona w zakładzie dla obłąkanych. 2 kwietnia 1930 roku ponownie próbowała popełnić samobójstwo lecz w oststniej chwili została odratowana przez pielęgniarkę. 2 maja 1956 roku Violeta Gibson zmarła, a na jej pogrzebie oprócz księdza i grabaży nie pojawiła się żadna osoba.

Anteo_Zamboni

Anteo Zamboni

W 1926 roku, w kilka miesięcy po nieudanym zamachu Violety Gibson, Mussolini wyszedł cało z dwóch innych zamachów. 11 września Gino Lucetti rzucił bombę w samochód wiozący “Duce”, lecz odbiła się ona od przedniej szyby i wybuch nawet nie zranił wodza. Miesiąc pózniej 15 letni anarchista Anteo Zamboni chybił strzelając z pistoletu w kierunku Mussoliniego. Został na miejscu skatowany na śmierć przez faszystowskie bojówki – tzw. squadristi.

Opracował: Leon Cz.

This entry was posted in ANTYFASZYZM, HISTORIA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s