KULTURA

child-laborCzym jest nasza kultura? Jako dzieci klasy pracującej, dorastający w prl-owskich blokowiskach, możemy raczej mówić o naszej kontrkulturze. Bunt i rebelia przeciwko systemowi zmuszającemu nas do konformizmu i uległości, wykształciły w nas chęć stworzenia czegoś własnego. Przywiązani do naszych podwórek i ulic, zdobywaliśmy tam wiedzę której nie uczą w szkołach. Nie staliśmy równo w szeregu, nie słuchaliśmy rozkazów. Kontrkultura, czy nasza własna kultura ulicy? Przyszedł, również moment, kiedy system pomimo naszego sprzeciwu, wtrącił nas w tryb swojej maszyny. Staliśmy się podobnie jak nasi rodzice, pracownikami najemnymi, wyrobnikami i twórcami bogactwa innych. Wróciliśmy tam skąd przyszliśmy, nie dla nas kawior i szampan pity na jachtach wartych więcej niż nasze domy. Dumni z tego kim jesteśmy, tworzymy własną rzeczywistość, własną kulturę, kulturę ludzi wykluczonych, klasy pracującej, kulturę buntu.

skin culture Muzyka zawszę byłą istotną częścią naszego życia. Muzyka ma siłę obalać rządy i uzbrajać pragnienia, daje nam poczucie, że szara rzeczywistość może pęknąć pod wpływem dźwięków dodających nam energii.

W tym dziale będziemy zamieszczać nie tylko muzykę z którą się identyfikujemy, ale również, teksty, zdjęcia i wszystko co przypomina nam o naszych korzeniach.


EVIL CONDUCT, to znany i lubiany holenderski zespół oi/punkowy, identyfukujący się z kulturą ludzi pracy. Od zawsze na ulicy, od zawsze antyrasistowscy:


Kawałek madryckiego zespołu RUDE PRIDE i info na temat śmierci robotników budowlanych przed mundialem


6 from TolpoddleHistoria “Męczenników z Tolpuddle”.


anhioolWywiad ze znakomitym zespołem Oi! z Walii – THE OPPRESSED, dla tych co nie znają gorąco polecamy!


clapton ultra boySport, a w szczególności piłka nożna od początku przyciągał na swoje trybuny klasę robotniczą. Współczesny football, szczególnie w UK to szopka w której chodzi tylko o pieniądze a kluby i ich właściciele – bogate kacyki – nie mają zbyt wiele wspólnego z przeciętnym pracownikiem. Niewielu z nas może sobię również pozwolić by wejść na trybuny, bo kwoty za bilety tych “lepszych” klubów osiągają ceny, które budzą śmiech na naszych twarzach. Na szczęście coraz więcej mniejszych, lokalnych klubów dostaję się pod kontrolę kibiców i prezentują zabawę i doping, którego nie zobaczycie na wielkich stadionach. Jednym z takich klubów jest CLAPTON FC ze wschodniego Londynu. Poniżej nowa zajawka filmowa na nowy sezon. Zapraszamy!!


kklogo2Wywiad z legendarną kapelą Oi!, która nie wstydzi się swoich obrzydliwych lewackich poglądów!


ultras_thumb_wide_320Nowe wieści od Claptonsów:

https://frontlinews.wordpress.com/2015/01/25/nowe-wiesci-od-clapton-ultras/


Jak frontline to “On The Front Line” 😉


iwwLDN2Nasza kultura to także walka o owoce naszej pracy, godność i szacunek. Jednym z prawdziwych, autonomicznych związków który w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego istnienia, jest IWW – czyli Industrial Workers of The World – potocznie zwani “Wobblies”. IWW istnieje również w Wielkiej Brytanii, gdzie posiada bogatą tradycję walki o samorzaność pracowniczą. Poniżej prezentujemy wykład Nick’a z londyńskiej Federacji Anarchistycznej na temat historii IWW w Wielkiej Brytanii w okresie I wojny światowej:


A pamiętacie Deadlock? Może i stara kapela, może jakoś nie najlepsza, ale nas ciągle rusza 🙂 A w szczególności ten numer. Nie wiecie dlaczego? 😉


Nic dodać, nic ująć…


Kultura ulicy, klasy robotniczej, nie szukała i nie szuka sobie wrogów w postaci osób o innym kolorze skóry czy innego pochodzenia. Wrogów w postaci tych którzy nas wykorzysują, gnębią policyjnymi pałkami czy traktują jako mięso armatnie mamy pod dostatkiem.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s